Природни ресурси
√ Рељеф
Положај на обали Дунава уз знатне површине са малим нагибом чини да рељеф града Смедерева не представља ограничавајући фактор коришћења простора. Изузетак су нестабилни терени на дунавској обали и терени са нешто јачом ерозијом.
Најбољи геоморфолошки услови за развој индустрије, пољопривреде и насељавање налазе се на алувијалним равнима већих река, на њиховим благим долинским странама и на теменима површи између речних долина. Запажа се изразита подељеност територије града на нижи простор дна долина Велике Мораве, Раље и доњег тока Коњске реке и виши простор у централном и западном делу града.
√ Хидрографија
Основна хидрографска карактеристика града Смедерева је присуство две велике реке, Дунава и Велике Мораве. Дунав пролази током од 20 км, чинећи северну границу града, док Велика Морава представља источну границу Града. Хидрографски, највећим делом територија Града припада сливу Велике Мораве. У алувијалним равнима Мораве и Дунава воде има довољно, али је највећи проблем њен квалитет, а не квантитет. Дунав има протицај од 5490 м3/с, а Велика Морава 260 м3/с.
√ Земљиште
Град Смедерево има укупно 48.170 ха. Квалитетнија земљишта се налазе на вишим и оцедитим теренима дуж дна долине Велике Мораве и на нижим и равнијим теренима Шумадијског побрђа, а мање квалитетна ближе Великој Морави и на теренима са већим нагибом у западном делу Општине. Може се закључити да подручје града Смедерево спада међу најплоднија у Србији. Најквалитетније земљиште, прве и друге класе чини 15,8% од укупне површине града, треће и четврте 64,3% земљишта, дакле, две трећине простора града Смедерева представља изузетно вредан аграрни потенцијал.
Природни услови у граду Смедереву су повољни за пољопривреду и обухватају 80,59% површина, што је изнад просека за Републику Србију.
√ Минерални потенцијали
Потенцијал развоја представљају веће акумулације младих седимената. Од минералних сировина утврђена су налазишта нискокалоричног угља, глине, шљунка и песка.У површинским слојевима резерве шљунка, песка и глине су велике, и представљају једно од највећих лежишта у овом делу Србије, а на вишим теренима, на Шумадијском побрђу, нађене су и резерве грађевинског камена.
√ Шумски потенцијал
Шуме у граду Смедереву заузимају око 5% укупне територије, што је знатно мање у односу на Републику (26%), односно на регион (23%). Укупна површина под шумом и шумским земљиштем износи 2.391,08 ха. Шуме у приватном власништву заузимају 2006,02 ха. Шуме подручја града Смедерева припадају подручју распрострањења климатогене шуме сладуна и цера.